Sympozium o Darech Ducha

aneb o rozmanité štědrosti Ducha svatého

Čas a místo

Dne 25. ledna 2025 od 9.00 hodin
v přednáškovém sále
CEROP Kolín, Sokolská 1059

Poplatek

200,- Kč

Platit můžete převodem nebo hotově na místě.

Motto sympozia

To všechno působí jeden a týž Duch, který uděluje každému zvláštní dar, jak sám chce.

1. Korintským 12,11

REGISTRACE

PŘEHLED PŘÍSPĚVKŮ

Příspěvky jsou řazeny abecedně dle příjmení přednášející či přednášejícího.

Duchovní dar rozlišování duchů s přihlédnutím k dílu Amose Yonga

Michael Buban, MTh

Dar rozlišování duchů chápeme jako milost k rozlišení aktivity Ducha svatého od její absence. Duch buď koná, nebo nekoná a buď je, nebo není přítomen. V tomto příspěvku chci ukázat, že rozlišení činnosti Ducha je zvláštním darem milosti, který nelze ztotožnit s pouhou rozumovou úvahou, ale ani s mimosmyslovým vnímáním. S přihlédnutím k dílu Amose Yonga se podíváme, jak může dar rozlišování duchů působit nejen v církvi a na bohoslužbě, ale i v tomto světě plném nesourodých světonázorů, náboženství a společenských trendů.

Duchovní dary a proměněný charakter

Daniel Dvořák, BA

Žijeme v době, kdy duchovní dary (nebo jejich imitace) přitahují větší pozornost než zbožný charakter. Mnozí věřící jsou ochotni tolerovat i nebiblické učení, pokud se kazatel prokáže „nadpřirozeným jednáním“. Ačkoliv se Boží moc může projevit i skrze takové jedince, zůstává pravdivé že „i kdybych měl takovou víru, že bych hory přenášel, bez lásky nic nejsem“ (1. Kor 13,2).

V rámci tohoto příspěvku si připomeneme, jak je Duchem svatým proměněný charakter křesťana nezbytný k dlouhodobě úspěšné službě duchovními dary. Přihlédneme ke zkušenostem Jonathana Edwardse (v knize: „Pravé duchovní emoce“), který během probuzení, jež zažil, viděl mnoho biblických, ale i nebiblických projevů. Zvu vás tedy v tomto příspěvku k připomenutí si toho, že postoj srdce a ducha je klíčový v tom, jestli nakonec budou naše obdarování církev budovat nebo naopak bořit.

Kdo má dar učit, ať učí - biblický pohled na učitelskou službu v rámci místního sboru

Mgr. Milana Faldynová, BA

Apoštol Pavel v listu Římanům říká: Kdo má dar učit, ať učí. Takto prostě popisuje dynamiku, která by měla fungovat v každém církevním společenství. Jak tedy definujeme učitelský dar? Jaké jsou biblické nároky na učitele a jaké jsou nároky na církevní společenství a jeho vztah k učitelskému daru? Ve svém příspěvku bych ráda poukázala na to, že Bůh dává učitelský dar církvi, aby v každém čase dobře chápala Písmo a aby v harmonii spolu s ostatními dary budoval církev.

Rozdíl mezi letniční a charismatickou pneumatologií

doc. PharmDr. Aleš Franc, Ph.D. & ThD.

Tento referát se zabývá srovnáním pneumatologických doktrín letničního a charismatického hnutí. Ačkoliv tato hnutí nebývají dostatečně rozlišována, vykazují výrazné historické a teologické rozdíly. Hlavním cílem je analyzovat a porovnat jejich odlišnosti, se zvláštním důrazem na chápání Ducha svatého. Referát se zaměřuje na rozdíly v původu, pojetí křtu Duchem, jeho roli v misii a obnově církve, a na širší teologické implikace. Dále se zabývá antropologickými a christologickými aspekty, včetně chápání lidské přirozenosti po křtu Duchem a role Ježíše Krista v tomto procesu. Analyzuje také misijní a eschatologické důsledky daných rozdílů, včetně očekávání konce časů a role církve ve světě. Závěrem prezentuje praktické aplikace těchto rozdílů, jako je chápání a používání duchovních darů.

Prorok mocný slovem i skutkem

Mgr. Pavel Hejzlar, Ph.D.

Příspěvek se zaměřuje na veřejné působení Ježíše Krista, jak je poznáváme z prvních tří evangelií. Hledá odpověď na tyto otázky: (1) Jaký význam mělo sestoupení Ducha na Ježíše? (2) Co sdělují mocné činy, které Ježíš konal, o jeho totožnosti a poslání? (3) Jak přispívají ke konfliktu, který vyústil v jeho násilnou smrt?

Ježíš je v evangeliích představen jako nositel zvláštního pověření a zmocnění Božím Duchem. V návaznosti na tradici, již známe z hebrejských svatých Písem, je prvními učedníky a posléze církví titulován jako „pomazaný“ – hebrejsky mašíach, tedy Mesiáš. Řecky christos, Kristus. Dávná zaslíbení jsou ovšem různorodá. Jejich naplnění si bylo možné představovat vícero způsoby. Proto se ptáme, které starozákonní linie se v evangeliích dostávají do popředí; jakým obsahem Ježíš roli „pomazaného“ naplňuje.

Ježíš od počátku vtahoval učedníky do svého poslání. Nejen že byli svědky jeho mocných činů, dokonce s nimi svou duchovní autoritu sdílel. Vysílal je kázat a uzdravovat. Připravoval je na to, že po jeho odchodu budou vybaveni ještě větší měrou, aby mohli pokračovat v díle, které začal.

Duchovní dary v dvanácté kapitole Římanům

Mojmír Macháček, BA
Kromě 12. kapitoly listu Korintským, která se zabývá duchovními dary pro věřící, a 4. kapitoly listu Efezským, která uvádí dary služebností, je pro nás dalším významným biblickým zdrojem věnovaným duchovním darům také 12. kapitola listu Římanům. Tato nedlouhá pasáž bývá často neprávem opomíjena, přestože může poskytnout zásadní odpovědi současným křesťanům, kteří si kladou otázky ohledně svých duchovních darů a mohou mít v této oblasti duchovního života i určité pochybnosti: Jakými duchovními dary přispívám k budování a posvěcování církve já; či jakou mocí a schopností sloužit v církvi trvalejším způsobem obdařil Bůh mě? Dary jako služba, povzbuzování nebo vedení je Bohem daná touha, která má i v současné církvi své důležité místo.

Prezentace nakladatelství Daniel knihy

Daniel Pospíšek

Křesťanské knihkupectví a nakladatelství Danielknihy.cz je zaměřeno na knihy teologické, eschatologické, reformační a historické. Na sympoziu bude prezentována nakladatelská činnost.

www.danielknihy.cz

POZVÁNKA

Na sympozium můžete pozvat své známé.

Můžete také vytisknout tento letáček a vyvěsit ho ve svém sboru